Pierwszaki w operze

opera-rzym

W poniedziałek, dnia  11 kwietnia 2016 roku klasa I gimnazjum pojechała na wycieczkę do Opery Śląskiej w Bytomiu,  zorganizowaną przez bielską szkołę muzyczną. Wyjechaliśmy spod  „muzyka” o godzinie 9.00, a na miejsce dotarliśmy o w pół do 11.

Spektakl „Pan Twardowski”  rozpoczął się około 11.30. Sala była wypełniona po brzegi. Przedstawienie trwało 2 godz. 20 min. i zawierało dwa antrakty, w czasie których można było pójść do operowej kawiarni na herbatę i coś słodkiego.

Balet „Pan Twardowski” , stworzony przez Ludomira Różyckiego w latach 20. ubiegłego stulecia, opowiada historię Twardowskiego, jaką znamy z ludowych podań i legend. Talent wykonawców zachwycał. Ich kostiumy oraz scenografia były bardzo kolorowe.

Mimo że historię Twardowskiego opowiedziano językiem tańca, przekaz był czytelny i w pełni zrozumiały. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie muzyka grana przez orkiestrę pod batutą Piotra Warzechy. Nie wiedziałem dotąd, że muzyka klasyczna może być tak piękna.

Ogólnie przedstawienie bardzo mi się podobało. Był to mój pierwszy obejrzany na żywo balet, więc zapewne  długo pozostanie w mej pamięci.

Mateusz McMaster

Po skończonym przedstawieniu razem z panią przewodnik poszliśmy zwiedzać operę. Najpierw podziwialiśmy z bliska scenę oraz kulisy, później przeszliśmy pod scenę  –  tam, gdzie zasiadała orkiestra. Następnie udaliśmy się do sali baletowej, gdzie mieliśmy przyjemność obejrzenia treningu tancerzy. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem była teatralna garderoba wraz z obsługującymi ją pracowniami: krawiecką i szewską.

Paweł Bortliczek

Related Blogs