Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /public_html/wp/wp-includes/class-wp-hook.php on line 292
Międzynarodowy Dzień Pokoju i goście z Berdiańska – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolngo im. M. Reja w Bielsku-Białej

Międzynarodowy Dzień Pokoju i goście z Berdiańska

P1500005

W środę 18 września „Rej” miał przyjemność po raz drugi już gościć w swojej auli uczniów z Berdiańska, miasta partnerskiego Bielska-Białej. Młodzież w wieku od 13 do 17 lat pod opieką dwóch nauczycielek języka polskiego z Ukrainy, zaprezentowała swoim polskim rówieśnikom z naszego Liceum i delegacjom szkół średnich z Bielska-Białej swój kraj, swoje miasto i swoje talenty.  Wśród zaproszonych gości byli, oprócz pomysłodawczyni programu Trzy razy „B”: Bielsko-Biała – Berdańsk. Z piosenką na rowerach, p. Grażyny Staniszewskiej, reprezentującej Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, przedstawiciele MZO, p. Ewa Szymanek-Płaska i inspektor Janusz Kaps. Wydarzenie uświetniła obecność Prezydenta Miasta Bielska-Białej, p. Jarosława Klimaszewskiego. Po zakończeniu części oficjalnej spotkania nastąpił czas na pytania polskich uczniów do swoich koleżanek i kolegów z Ukrainy. Były to wzruszające chwile dla obu stron odkrywania dramatu młodych ludzi zamieszkujących tereny odległe od linii frontu o około 70 km.

W piątek naszą szkołę odwiedzili goście z Berdiańska, którzy przedstawili problemy Ukrainy uwikłanej od lat w konflikt zbrojny wolontariuszom ze Szkolnych Kół Caritas i delegacji z Polskiego Czerwonego Krzyża.  Postanowiono przyjść z pomocą żołnierzom ATO i ich rodzinom, organizując zbiórkę środków opatrunkowych, koców, odzieży i pomocy szkolnych dla dzieci żołnierzy. P. Grażyna Staniszewska wyznaczyła na koordynatorkę akcji, Anię Kolaskę, przewodniczącą Caritasu w „Reju”.

Młodzież „Reja” miała także okazję gościć rówieśników z Ukrainy w swoich domach na kolacjach organizowanych na początek i na koniec pobytu berdiańczyków w Bielsku-Białej. W przeddzień wyjazdu Ukraińców do domu, raz jeszcze uczniowie ze szkół partnerskich spotkali się ze swoimi koleżankami i kolegami zza wschodniej granicy w kawiarni „Środek” w podziemiach Teatru Polskiego, by móc swobodnie porozmawiać i umocnić kontakty.

W projekcie uczestniczył również bibliotekarz z „Reja”, Tomasz Sowiński, oprowadzając młodzież z Ukrainy po Bielsku-Białej i zabierając ją na pierwszą dla niektórych osób wędrówkę po górach, podczas której berdiańczycy mieli okazję podziwiać panoramę okolic ze szczytów Skrzycznego i Malinowskiej Skały, a także wejść do Jaskini Malinowej.

Uczniowie z Ukrainy, z których wielu uczy się języka polskiego, zabrali ze sobą komplety wycofane z biblioteki podręczniki do gimnazjum, które staną się teraz pomocą naukową dla uczniów Centrum Języka i Kultury Polskiej w Berdiańsku.

Relacja i zdjęcia: Tomasz Sowiński

 

Blog Attachment