Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /public_html/wp/wp-includes/class-wp-hook.php on line 292
Wizyta młodzieży z Ukrainy – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolngo im. M. Reja w Bielsku-Białej

Wizyta młodzieży z Ukrainy

IMG_0181

Berdiańsk – miasto partnerskie Bielska-Białej – jest portem położonym nad Morzem Azowskim na Ukrainie, w odległości ok. 100 km od działań wojennych toczonych przez żołnierzy ukraińskich z separatystami. Bliskość frontu odcisnęła piętno, także i w tym spokojnym miasteczku uzdrowiskowym, pełnym teraz organizacji charytatywnych, wspierających pomocą obrońców suwerenności i nienaruszalności granic ojczyzny. Mnóstwo tu także uchodźców z terenów kontrolowanych przez władze samozwańczych republik i objętych operacją ATO. 10 października nasze Liceum miało okazję gościć młodzież z berdiańskich szkół, która przybyła do naszego miasta z inicjatywy zasłużonej bielszczanki, pani polityk i działaczki społecznej, Grażyny Staniszewskiej.

Ukraińcy zaprezentowali nam uroki swojego kraju i miasta, a także przedstawili program artystyczny, przybliżający młodym Polakom kulturę sąsiadów zza wschodniej granicy. Usłyszeliśmy zarówno ukraińską piosenkę ludową „Oj, na górze dwa dąbki”, jak i współczesne utwory rockowe Kuźmy Skriabina i Okeanu Elzy. Mogliśmy też podziwiać ukraińskie stroje ludowe i kozacki taniec w wykonaniu Miroslava Horpinicha. Zachwycali przy tym talentem, swobodą występowania na scenie, a niektórzy – umiejętnością posługiwania się językiem polskim.
Wielu emocji widzom dostarczyła Yana Bondarenko, która wykonała na pianinie Etiudę rewolucyjną Chopina.

Po programie Ukraińcy mieli okazję wizytować lekcje w naszej szkole, zaś wieczorem zostali zaproszeni na kolację do domów uczniów.

IMG_0170

Tekst i zdjęcia Tomasz Sowiński

Blog Attachment