Comenius – Uczenie się przez całę życie

 

 

 

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z produktami końcowymi naszego projektu:
–  książką przedstawiającą rezultaty pracy wszystkich szkół partnerskich, przygotowaną przez partnera z Glasgow/Szkocja; część 1, część 2 [PDF]

–  prezentacją końcową uczniów naszego liceum podsumowującą dwa lata projektu

{youtube}ACNPK-TDSXM{/youtube}


WIZYTA PROJEKTOWA HANOWER 06.06 – 10.06.2011

imgp8526_.jpg

Trzecie w tym roku szkolnym, i jednocześnie ostatnie z sześciu, spotkanie projektowe 11 szkół odbyło się w Hanowerze, w Niemczech, gdzie szkołą goszczącą była szkoła IGS  Hannover-Linden, koordynator projektu.

imgp8653_.jpg

Uczennice Ewa Widenka oraz Monika Dryja, pod opieką mgr Lucyny Zięby, wzięły udział w czterodniowych warsztatach zorganizowanych przez szkołę, a dotyczących praw dziecka, tegorocznego tematu projektu, oraz w całodniowym wyjeździe do Berlina. W Berlinie cała grupa (120 osób) została przyjęta w siedzibie niemieckiego parlamentu, w Bundestagu, przez byłą minister do spraw edukacji panią Edelgard Bulmahn. W trakcie spotkania, które trwało prawie trzy godziny, młodzież zadawała różnorodne pytania związane z prawami dziecka i mniejszości na terenie niemieckich landów.

Na zakończenie wizyty w Hanowerze młodzież zaprezentowała efekty swojej pracy na warsztatach, oraz zorganizowana została wystawa, na którą składały się prace uczniów ze wszystkich szkół partnerskich, związane z realizacją II i III modułu. W obydwu częściach uczestniczyli burmistrz oraz pani wiceburmistrz miasta Hanower, przedstawicielka władz szkolnych miasta oraz pani Edelgard Bulmahn, która w krótkiej przemowie bardzo chwaliła ideę międzykulturowej współpracy młodzieży, realizowanej w ramach projektu Comenius.

imgp8154_.jpg

Wizyta w Hanowerze kończy dwuletnią współpracę 11 szkół z całej Europy w ramach Szkolnego Projektu Comeniusa, bogatą w wiele doświadczeń i wrażeń zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nawiązane kontakty z pewnością zaowocują w przyszłości nowymi pomysłami na projekty i wymianę międzykulturową, gdyż praca i nauka w tak zgranym, zmotywowanym i przyjaznym zespole zachęciła wszystkich partnerów do podtrzymania więzi i rozwijania jej w przyszłości.

imgp8641_.jpg

Dziękujemy niemieckiej szkole koordynującej nasz projekt oraz pozostałym partnerom za wiele niezapomnianych chwil oraz efektywną współpracę.

panoram_z_reichstagu.jpg

Izabela Świerczek

Lucyna Zięba

Maria Więzik

Joanna Zaremba


 

Wykład o prawach dziecka w krajach arabskich

 

W trakcie Festiwalu Nauki, który odbył się w naszej szkole 5 kwietnia 2011, uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu pana Michała Lipy, doktoranta na Wydziale Studiów Międzynarodowych i  Politycznych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ w Krakowie, pod hasłem: „Prawa dziecka w świecie arabskim” . Wykład stanowił jedno z wielu działań realizowanych w ramach Szkolnego Projektu Comeniusa. W tym roku naszym hasłem przewodnim były właśnie prawa dziecka oraz możliwości poprawy sytuacji dzieci w Unii Europejskiej, ale również na świecie, jeżeli chodzi o przestrzeganie praw zagwarantowanych m.in. w Europejskiej Karcie Praw Dziecka.
Wykład przybliżył uczniom sytuację dzieci w krajach, gdzie ich prawa naruszane są dość często, a przy okazji wywołał żywą dyskusję wśród uczniów biorących udział w projekcie i zainteresowanych tym tematem.

vii_festiwal_nauki_52.jpg

vii_festiwal_nauki_51.jpg


logo1.jpg

Wizyta projektowa w Katanii / Włochy

19.02 -26.02.2011

 

Kolejna wizyta projektowa w ramach Comeniusa odbyła się na Sycylii w Katanii, gdzie gościła nas jedna ze szkół partnerskich projektu : Liceo Scientifico Statale E. Boggio Lera.

Uczniowie naszego liceum biorący udział w wizycie mieli okazję współpracować ze swoimi rówieśnikami z 11 państw Europy w ramach warsztatów zorganizowanych w szkole goszczącej oraz poznać Sycylię nieco bliżej w trakcie wycieczek do Taorminy i Syrakuzy.

W trakcie wizyty wszystkie szkoły zaprezentowały wykonane przez uczniów w module I plakaty ilustrujące prawa dziecka. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnym podejściem do tematu zarówno pod względem merytorycznym jak i artystycznym. Uczniowie z 11 krajów europejskich przedstawili temat w sposób bardzo ciekawy stosując różne techniki plastyczne i multimedialne. W konkursie na najlepsze plakaty wyłoniono zwycięzcę, którym została szkoła hiszpańska z Madrytu.

W Katanii ujęło nas nie tylko piękno miasta położonego u stóp wulkanu Etna, ale przede wszystkim bardzo serdeczne przyjęcie szkół partnerskich przez szkołę goszczącą i znakomita organizacja spotkania, które przygotowały włoskie koordynatorki projektu : Giuseppe Lipera, Anna Barberi i Piera Capuano.

 

Izabela Świerczek
Maria Więzik

 

DSC_5286.JPG
DSC_5358.JPG
Katania_swiatwowedziedzictwo_kulturoweUnesco.JPG
Katania  światowe dziedzictwo kulturowe Unesco
Syrakusy_Park_Archeologiczn.JPG
Syrakusy Park Archeologiczny
Wulkan_Etna.JPG
Wulkan Etna
Symbol_Sycylii.JPG
Symbol Sycylii
Taormina.JPG
Taormina
MandalaPrawaDzieckanaswiecie.JPG
Mandala Prawa Dziecka na świecie
Wystawa_plakatow.JPG
Wystawa plakatów
Warsztaty.JPG
Warsztaty
Ceremonia_wreczenia_certyfikatow.JPG
Ceremonia wręczenia certyfikatów

20 listopada : Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Święto ustanowione na pamiątkę przyjęcia przez ONZ Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989.

Nasze liceum włącza się w obchody tego dnia realizując moduł projektowy w ramach Szkolnego Projektu Comeniusa pod hasłem: „Namaluj mi prawo„. Uczniowie z 10 państw UE biorący udział w projekcie ilustrują wybrane z Europejskiej Karty Praw Dziecka prawa w formie plakatów i prezentacji multimedialnych.

Ilustrując wybrane prawa interpretują je na swój sposób i porównują swoje prace plastyczne na platformach internetowych „eTwinning” i „youcis”.

Moduł ten stanowi pierwszy etap tegorocznego projektu dotyczącego Europejskiej Karty Praw Dziecka.

 

 

et.jpg

 

 


KONFERENCJA NAUCZYCIELI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS

ISTAMBUŁ/ TURCJA 25.09 – 02.10.2010

W ramach rozpoczętego już drugiego roku realizacji Szkolnego Projektu Comeniusa pod hasłem : MŁODZI OBYWATELE EUROPY czwórka nauczycieli naszego liceum wzięła udział w międzynarodowej konferencji mającej na celu opracowanie modułów edukacyjnych dla klas biorących udział w projekcie.

W drugim roku trwania projektu nasze działania skupiają się na problematyce związanej z Europejską Kartą Praw Dziecka, dyskryminacją i przemocą wobec dzieci oraz aktywnym udziałem dzieci i młodzieży w życiu społecznym na różnych szczeblach: lokalnym (szkoła, miasto), krajowym i międzynarodowym.

Celem spotkania w Istambule było szczegółowe opracowanie zadań, które uczniowie będą wykonywać w trakcie całego roku szkolnego na zajęciach języków obcych, historii, WOSu, etc. We współpracy z rówieśnikami z 10 szkół partnerskich z całej Europy młodzież będzie opracowywać powyższe zagadnienia w formie plakatów, prezentacji, artykułów, zdjęć i filmów oraz będzie brała czynny udział w rozmowach na czacie i wideo-konferencjach z wybranymi szkołami partnerskimi.

Produkty końcowe projektu umieszczone zostaną na portalach internetowych www.nline.nibis.de oraz www.etwinning.net a także przedstawione w formie wystawy w szkołach.

Izabela Świerczek

Lucyna Zięba

Joanna Zaremba

Maria Więzik


Mapa_Finals.jpg

Kliknij obrazek, aby zobaczyć w większej rozdzielczości.


Przystanek: Sofia

Tym razem spotkanie uczestników projektu Comenius odbyło się w okresie od 06.06-13.06.2010 w Sofii. Po wylądowaniu na sofijskim lotnisku, początkowo z małymi problemami związanymi ze spakowaniem bagaży do taksówek, nasza polska grupa w składzie: mgr Izabela Świerczek, mgr Lucyna Zięba, uczennice: Anna Jagosz, Monika Kania oraz uczniowie: Adam Krzykowski i Mateusz Litner, zostaliśmy ciepło przywitani przez naszych bułgarskich partnerów. Najwyżej położona stolicy europejska jest miejscem, gdzie przed laty ścierały się odmienne kulturowo potęgi Bizancjum i Turcji. Mimo to, Sofia dzisiaj stanowi najważniejsze miejsce w Bułgarii. Udało nam się poznać jej wszelakie walory, poczynając od spaceru po Sofijskim Ogrodzie Miejskim, kończąc na wizycie w Meczecie Bania Baszi Dżamija.

Tak jak już podczas poprzedniego spotkanie w Kalvariji, wszyscy zostali przydzieleni do odpowiednich workshop’ów. Zajęcia w szkole odbywały się do południa, a następnie w ramach wolnego czasu, organizowano wizytę w zoo, wycieczkę w góry bądź po prostu spacery po mieście. W piątek 11.06. wszyscy uczestnicy z 11 krajów europejskich wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do „Miasta Trzech Wzgórz” czyli oddalonego o około 130 kilometrów od Sofii- Płowdiw. To miejsce łączy w sobie unikatowe ruiny z czasów rzymskich wraz z najpiękniejszymi budowlami z czasów bułgarskiego odrodzenia narodowego. Po powrocie, niestety przyszedł czas na pożegnanie, z grupami, które już nazajutrz miały powrócić do swoich krajów.

Pobyt w Sofii pozwolił nam poznać kulturę i tradycję nie tylko Bułgarów, ale również otworzył nas na inne kraje europejskie, Dzięki temu projektowi mieliśmy możliwość szkolenia swoich umiejętności językowych, jak i poznania interesujących osób biorących udział w programie.


SPOTKANIE PROJEKTOWE W RAMACH COMENIUSA

KALVARIJA/ LITWA 21-27.02.2010

W ramach szkolnego projektu Comeniusa w drugim tygodniu ferii zimowych odbyła się wizyta w jednej ze szkół partnerskich w mieście Kalvarija na Litwie.

Delegacja z naszej szkoły liczyła 5 osób: trzy uczennice z klasy 1b (Anna Jagosz, Julia Szczepanek i Monika Kania) oraz dwóch opiekunów: mgr Izabela Świerczek i mgr Lucyna Zięba.

comenius_litwa1.jpg

Program spotkania był bardzo intensywny: uczniowie brali udział w wybranych wcześniej warsztatach, przygotowując prezentacje na różnorodne tematy, a nauczyciele czuwali nad sprawną organizacją spotkania, oraz omawiali szczegóły realizacji projektu w poszczególnych szkołach w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Z każdej z 11 szkół partnerskich na spotkanie przybyło ok. 2-3 nauczycieli oraz 3-4 uczniów, młodzież miała zatem niepowtarzalną okazję kontaktu z rówieśnikami z każdego zakątka Europy. Uczniowie współpracowali ze sobą w międzynarodowym gronie oraz nawiązali wiele ciekawych znajomości, szkoląc przy okazji komunikowanie się nie tylko w języku angielskim ale i innych językach europejskich (niemiecki, francuski, hiszpański, włoski).

comenius_litwa2.jpg

Litewska szkoła partnerska bardzo dobrze przygotowała się do spotkania projektowego, umożliwiając swoim gościom równocześnie bliski kontakt z tradycjami i obyczajami miasta i regionu. Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników był udział w koncercie zorganizowanym z okazji Tłustego Czwartku, który odbył się w szkole wraz z udziałem wszystkich uczniów i nauczycieli gimnazjum w Kalvariji oraz wielu rodziców i zaproszonych gości (władze miasta).

Następne spotkanie projektowe odbędzie się w stolicy Bułgarii Sofii.

comenius_litwa3.jpg

comenius_litwa4.jpg


W dniach 06 -10.10.2009 w Raayland College Venray w Holandii odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów miedzynarodowego projektu Comeniusa, który nasze liceum realizuje od sierpnia tego roku.

Przedstawiciele 11 szkół partnerskich z 10 państw (Niemcy, Holandia, Hiszpania, Francja, Włochy, Bułgaria, Rumunia, Litwa, Polska i Turcja) omawiali szczegóły dotyczące realizacji projektu w I roku pod hasłem: „Młodzi obywatele Europy: Międzynarodowy dialog młodzieży w Europie”.

Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się ze szkołami biorącymi udział w projekcie oraz do opracowania szczegółowych modułów edukacyjnych, które będą realizowane na zajęciach lekcyjnych w każdej ze szkół.

Produkty końcowe projektu w formie prezentacji multimedialnych, plakatów, ulotek, zdjęć, etc. każda ze szkół zamieszczać będzie na edukacyjnych portalach internetowych: www. etwinning.pl, www. nline.nibis.de/youcis, a także na własnych stronach internetowych.

Kolejna wizyta projektowa odbędzie się w lutym 2010 w miejscowości Kalvarija na Litwie. Wezmą w niej udział zarówno nauczyciele jak i uczniowie każdej ze szkół partnerskich.

 


Polska Narodowa Agencja Programu COMENIUS – Partnerskie projekty Szkół zaakceptowała do realizacji wielostronny projekt zatytułowany „Young European Citizens: An Intercultural Dialogue between European Pupils” ( MŁODZI OBYWATELE EUROPY: MIĘDZYKULTUROWY DIALOG UCZNIÓW W  EUROPIE )
Czas realizacji: 2 lata
Szkoła koordynująca: Integrierte Gesamtschule Hannover-Linden, NIEMCY
Szkoły Partnerskie: 10 + 1 (szkoła koordynująca):  Holandia, Litwa, Bułgaria, Rumunia, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Turcja, Hiszpania, Polska.
Koordynator ze strony Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja : mgr Izabela Świerczek
Opis projektu:
Głównym celem wielostronnego projektu partnerskiego jest rozwinięcie i poszerzenie możliwości uczenia się i rozumienia przez uczniów różnorodności stylów i form życia młodych ludzi, a także poszerzenie umiejętności społecznych i promowanie udziału młodzieży w procesach społecznych jako młodych obywateli w obrębie Unii Europejskiej i Turcji. Uczniowie będą rozwijać i stosować w praktyce własną wiedzę realizując cel komunikacji i aktywnej współpracy z rówieśnikami ze szkół partnerskich, lokalnymi władzami i politykami. W I roku projektu uczniowie będą zbierali i opracowywali materiały dotyczące ich osobistych biografii, informacji o szkole, środowisku lokalnym, sprawach narodowych i zaprezentują wyniki tych działań na forum międzynarodowym porównując je z rówieśnikami ze szkół partnerskich. W II roku projektu uczniowie skupią się na Europejskiej Konwencji Praw Dziecka i zapoznają się z ogólnymi warunkami społecznymi mającymi wpływ na młodych ludzi w Europie, odnosząc się w szczególności do takich aspektów jak „Konflikt”,”Dyskryminacja”, „Przemoc”. Ponadto zadaniem uczniów będzie również próba formułowania rozwiązań problemów, na które natrafią. W trakcie dwóch lat projektowych przedstawiciele uczniów wezmą udział w spotkaniach wyjazdowych do różnych szkół partnerskich w obrębie projektu, co umożliwi im bezpośrednią współpracę w międzynarodowej grupie.
baner_2.jpg

Blog Attachment