Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /public_html/wp/wp-includes/class-wp-hook.php on line 292
Projekt „Partnerzy w nauce” – Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolngo im. M. Reja w Bielsku-Białej

Projekt „Partnerzy w nauce”

 

 

Sezon drugi…

… uczestnictwa Reja w projekcie „Partnerzy w Nauce”.

Data: 2-4.11.2010

Cel: Poszukiwanie złota na pokrycie wydatków związanych z projektem.

Uczestnicy: wszyscy wielbiciele obowiązkowych zajęć szkolnych.

 

 


 

Wycieczka w Kosmos

10 czerwca 2010 roku wyruszyła wyprawa w Kosmos …prawie (czyni ponoć różnicę – ale to koniec roku szkolnego, kto zauważy taką drobną rozbieżność). Połączone siły wszystkich sekcji, przebadane na okoliczność przeciążenia, zapakowano w pojazd prawie kosmiczy i zaczęto odliczanie. Kilka chwil świetlnych i ekipa dotarła do Mgławicy Śląskiej. Na miejscu same atrakcje- walenie młotkiem w poręcz, próby wywołania trzęsienia Ziemi (niestety przestarzały sprzęt nie potrafił zarejestrować tupania naszej wyprawy), wypoczynek na miejscowej plaży i podglądanie sparowanych Kosmitów odbijających obły przedmiot przez Net, obserwowanie obserwatorium i jego wyposażenia – dzielnie wspomaganego przez Komandora L. Pani Kapitan pokazała jak wykorzystać największą lunetę w Kraju do rozpalenia najmniejszego ogniska we Wszechświecie oraz, dla pocieszenia członków Załogi, obraz pokazujący, że Słońce też daje plamę.  W samo południe, upakowani w nieziemskie fotele i poddani teleportacji przez projektor Carl Zeiss członkowie wyprawy odbyli  wspaniałą podróż w Gwiazdy – sporadycznie przerywaną przez nieśmiałe próby nawiązania kontaktu z mieszkańcami odległych Galaktyk metodami paranienormalnymi (na planecie Ziemia zwanymi niechlubnie chrapaniem).

Więcej zdjęc pod adresem http://www.wszechnica.us.edu.pl/szkoly/rej_bb/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=7

Komandor D. – specjalista d/s komunikacji

 


25 marca odbył się II Festiwal Nauki
w ramach projektu „Partnerzy w Nauce„.
fn_3.jpg

 

Zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych gimnazjów oraz uczniowie 2. klas naszego gimnazjum na początek wysłuchali wykładu znanego operatora filmowego Krzysztofa Tusiewicza „Czy fotografia kłamie”.

fn_1.jpg

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy i uczestniczyli w warsztatach poświęconych fotografii prowadzonych przez Krzysztofa Tusiewicza oraz opiekuna sekcji informatycznej Grzegorza Dymarskiego. Równolegle odbyły się warsztaty poświęcone przedsiębiorczości prowadzone przez opiekuna sekcji przedsiębiorczości Ryszarda Lewickiego. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotografii wykonanych przez uczniów – członków sekcji informatycznej.

fn_2.jpg

 


 

W dniu 20 stycznia 2010 roku w auli Naszej Szkoły odbył się pierwszy Festiwal Nauki projektu Partnerzy w Nauce. Wzięło w nim udział ok. 250 uczniów ze szkół podstawowych nr 2, 3, 10 i 25 z Bielska-Białej oraz szkoła podstawowa z Jaworza.
Festiwal został podzielony na dwie główne części. W trakcie pierwszej szóstoklasiści, którzy odwiedzili Naszą Szkołą, brali udział w doświadczeniach z fizyki, ogrzewali balon ciepłym powietrzem tak aby poleciał oraz poznawali zasady odbicia i załamania światła. W drugiej części festiwalu odbył się konkurs w rozwiązywaniu łamigłówek dla szkół podstawowych ŁamiRej 2010 przeprowadzony przez ucznia Naszego Liceum Pawła Rachela.

Konkurs wygrała Marta Mościcka, która uzyskała doskonały rezultat 76 punktów! Aż 13 osób rozwiązało dobrze wszystkie zadania – serdeczne gratulacje!

 

Oficjalne wyniki można pobrać tutaj.

Zobacz arkusz zadań (tutaj)

 

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Mam nadzieję, że udało mi się przynajmniej część z Was zainteresować rozwiązywaniem łamigłówek. Więcej zadań możecie znaleźć na stronie www.sfinks.org.pl. Może kiedyś spotkamy się na zawodach? Jeśli chcielibyście porozmawiać na temat łamania głowy, dla zainteresowanych podaję mój adres e-mail – rachelinator@gmail.com„, Paweł Rachel

Wszystkim Szkołom serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i aktywny udział w festiwalu, Naszym uczniom gratulujemy profesjonalnego zaangażowania, pomysłowości i wiedzy. Już teraz zapraszamy na kolejny festiwal, który odbędzie się w marcu br.


Projekt „PARTNERZY W NAUCE” stanowi odpowiedź Uniwersytetu Śląskiego na misję własną, jako ośrodka wiedzy otwartego dla wszystkich. Rolą szkolnictwa wyższego jest torowanie dróg innowacyjnym metodom umożliwiającym poszukiwania nowych grup potencjalnych studentów – budowanie społeczeństwa, w którym każdy człowiek będzie miał możliwość uczenia się na najwyższym poziomie, a przede wszystkim wypracowania niezbędnych do osiągnięcia życiowego sukcesu kompetencji. Kształcenie na poziomie szkoły średniej powinno być okresem, w którym ujawniają się i rozkwitają talenty młodych ludzi.

Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu. W projekcie udział biorą nauczyciele LO – p. mgr Grzegorz Dymarski, mgr Ryszard Lewicki oraz p. dr Miłosława Zastawny-Kubica. Koordynatorem projektu w szkole jest p. mgr Maja Wrzos. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie internetowej www.partnerzy-w-nauce.us.edu.pl
Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach w ramach projektu. Program szkoleń obejmuje 128 godzin zajęć z zakresu stosowania nowoczesnych metod pracy z uczniami.
W przyszłym roku szkolnym szkolenia te zaowocują pracą nad projektem naukowym (zajęcia pozalekcyjne, wycieczki, obozy naukowe), w którym uczestniczyć będą wybrani uczniowie. Dla uczniów mających kłopoty w nauce organizowane będą zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki lub biologii. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej co umożliwi zakup nowoczesnego sprzętu i materiałów edukacyjnych.
Blog Attachment