Społeczeństwo obywatelskie w obiektywie

top logoprojektu0
top logoprojektu0top logoSPS
dsc_9805.jpg

 

Propozycja zrobienia kampanii społecznej dotyczącej motocrossu pojawiła się po powrocie z warsztatów, zorganizowanych na wyspie Wolin, gdzie uczniowie pod okiem trenerów i reżyserów uczyli się podstaw tworzenia reportażu, prowadzenia warsztatów, tworzenia kampanii społecznej.

Pomysł motocrossu nie był jedynym. Uczniowie zastanawiali się nad stworzeniem kampanii dotyczącej osób bezdomnych i uzależnionych od alkoholu. Listopad i grudzień poświęcony był analizie tych trzech problemów. Ostatecznie drogą demokratyczną wybrano pomysł motocrossu. Powodem takiego wyboru były następujące kwestie:

  1. Miejscowość Bielsko-Biała graniczy z Beskidem Śląskim i Małym, dlatego proceder motocrossu jest bardzo duży.
  2. Konflikt na linii motocrossowcy – leśnictwo – urząd miasta nabrzmiewa.
  3. Uczniowie sami są motorzystami i nie mają legalnego miejsca na jazdę.
  4. Stan prawny uniemożliwia wybudowania toru motocrossowego w lesie.

 

dsc_9782.jpg

CEL: Uświadomienie społeczności lokalnej ,że MotoCross jest PASJĄ.

Uświadomienie motocrossowcom ,że jazda po lasach jest łamaniem prawa.

Znalezienie płaszczyzny dialogu pomiędzy motocrossowcami – leśnictwem – władzami miasta – społecznością lokalną, która mieszka w pobliżu lasów.

dsc_9781.jpg

 

KAMPANIJNOŚĆ: Nasza kampania będzie z pewnością kontynuowana. Władze miasta podczas finału naszej imprezy zagwarantowały podjęcie pewnych kroków zmierzających do rozwiązania tego problemu. Swoją chęć współpracy wyraziło nadleśnictwo Bielsko-Biała, Beskidzki Klub motorowy zrzeszony w Polskim Związku Motorowym na czele z Panem Tadeuszem Hermą oraz mistrzem Polski klasy enduro, MotoCross Panem Sebastianem Krywultem. W czerwcu planujemy przygotować kolejny panel dyskusyjny ,na którym będą obecne wszystkie grupy docelowe wyżej wymienione. Zbliżają się wybory- jest to dobry moment by zobowiązać kandydatów do złożenia deklaracji rozwiązania tego problemu.

 

dsc_9766.jpg


Cel kampanii Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych  realizuje projekt „Społeczeństwo obywatelskie w obiektywie”.
Projekt realizowany jest przez uczniów II i III klas liceum. Temat dotyczy problemu z zakresu motoryzacji i ochrony środowiska. Przez rok zbieramy materiały dotyczące zjawiska użytkowania obszarów leśnych przez użytkowników rowerów, motorów crossowych oraz quadów. Staramy się zbadać to zjawisko ze strony zarówno zmotoryzowanych wielbicieli lasów jak i nadleśnictwa, organizacji chroniących przyrodę oraz samych mieszkańców terenów pobliskich lasom.
Kilkoro uczniów we wrześniu 2010 r. brało udział w szkoleniach i warsztatach dotyczących projektu na wyspie Wolin. Jak mówią , pomogło im to w zaznaniu się w problematyce związanej z nietolerancją, konfliktami interpersonalnymi i działalnością Amnesty International. Ale to nie wszystko. Nauczyli się również kręcenia krótkich filmów, powiększyli swoje umiejętności z tym związane, poznali wiele zagadnień związanych z tworzeniem materiałów filmowych.
W projekcie udział biorą osoby zainteresowane problemami społecznymi, sztuką reportażu, dzięki czemu nasza motywacja jest jeszcze większa.  Na naszej stronie regularnie będziemy zamieszczać informacje, newsy, zdjęcia,a może nawet krótke filmy z przebiegu naszej pracy.W marcu 2010 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty przygotowane przez uczniów klas III Liceum Ogólnokształcącego, dotyczące Amnesty International. Zwróciły one uwagę uczniów na problemy związane z przestrzeganiem praw człowieka oraz z zagadnieniami dyskryminacji i tolerancji. Poprzez wykonanie kilku prostych ćwiczeń, można było poznać mechanizm powstawania stereotypów. Celem warsztatów było zawiązanie się dyskusji na forum klasy. W niektórych przypadkach dyskusja przerodziła się w prawdziwą burzę, która skłoniła uczestników do wyciągnięcia wartościowych wniosków. Celem warsztatów było przygotowanie uczniów naszej szkoły do Kampanii Społecznej, która rozpoczyna się niebawem.

Wojciech Sawłowicz

 


 

W dniach od czwartego do dziesiątego października bieżącego roku siedmioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły ( Maja Burgiel, Aleksandra Obracaj, Marcelina Warejko, Michał Kenderow, Wojciech Kulig, Maciej Manikowski, Wojciech Sawłowicz ) wraz z prof. Kowalikiem wyjechała na wyspę Wolin, aby uczestniczyć w warsztatach projektu „Społeczeństwo Obywatelskie w obiektywie”.

W pierwszych dniach prowadzone były zajęcia dotyczące Amnesty International, pod czujnym okiem Renaty Giergielewicz. Uczestniczyliśmy w ciekawych zabawach, grach, jak i w dyskusjach na tematy związane z prawami człowieka.

Kolejne dni upływały nam na nauce obsługi kamery, tworzeniu reportaży filmowych, a uczył nas znany filmowiec – Piotr Żukowski.

Podczas wyjazdu udało się nam nakręcić ciekawy film, który zrobił niemałe wrażenie . Kręciliśmy go w różnych miejscach: na dachu ośrodka wypoczynkowego, na plaży, w lesie. Tematyką przewodnią była odwieczna walka dobra ze złem w średniowiecznej Japonii.

W ostatnim dniu pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących tworzenia kampanii społecznych. Prowadziła je Irmina Pilavska. W sobotę nastąpiło „wielkie” pakowanie. Pełni pomysłów i zapału do wspólnej pracy w sobotni ranek wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bielska-Białej.

Cały wyjazd był bardzo ciekawy i profesjonalnie przygotowany, np.  nocne oglądanie filmów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na światło, muzykę oraz plany filmowe. Radek nasz montażysta bardzo ciekawie prowadził zajęcia, na których poznaliśmy historię filmu i braliśmy udział w zajęciach praktycznych.

Po przyjeździe, uczestnicy podsumowali tydzień pełen wrażeń, stwierdzając, że przyszedł czas wykorzystania zdobytej wiedzy.

 


Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych  realizuje projekt „Społeczeństwo obywatelskie w obiektywie„.
Czas realizacji projektu: 06 kwietnia 2009 r. – 30 kwietnia 2010 r.
Nauczyciel – Opiekun Projektu – mgr Tomasz Kowalik
logo-EEA logo-nor
ps
Blog Attachment